501 602 037 biuro@enkam.pl

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Kiedy potrzebna nam instalacja fotowoltaiczna? Jakie wymagania stwarza? Poznaj odpowiedzi EnKam Wrocław na najczęstsze pytania Klientów.

Ile płacisz za prąd?

Zalecamy rozważenie montażu instalacji fotowoltaicznej, kiedy rachunki przekroczą ok. 140 zł miesięcznie. Oczywiście jeśli są niższe, inwestycja ta ma sens, po prostu wówczas czas zwrotu się wydłuża. Warto jednak mieć świadomość, że z biegiem lat ceny prądu będą rosły.

Czy warunki miejsca pozwalają na montaż instalacji fotowoltaicznej?

Najdogodnieszym umiejscowieniem instalacji fotowoltaicznej jest dach domu bądź innego budynku. Jeśli dach jest zbyt stary, skierowany na północ lub nie ma na nim miejsca na montaż paneli fotowoltaicznych, możliwe jest wykonanie instalacji gruntowej.

Jaki jest koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej?

Jak przy każdej inwestycja, aby zacząć oszczędzać, trzeba najpierw zainwestować. Średniej wielkości instalacja na dom to koszt ok. 25 tys zł, a realny czas zwrotu to ok. 7 lat, przy założeniu, że ceny prądu się nie zmienią. Jak jednak pokazują ostatnie lata, ceny prądu rosną coraz szybciej. Brak gotówki nie przekreśla nam możliwości posiadania instalacji fotowoltaicznej. Nasza firma proponuje płatność ratalną rozłożoną nawet na 10 lat, dzięki czemu raty nie będą wyższe niż rachunki za prąd.

Czy panele fotowoltaiczne produkują energię słoneczną przez cały rok?

Panele fotowoltaiczne produkują energię przez cały rok, bez względu na miesiąc czy porę roku. Najwięcej energii są w stanie wyprodukować w okresie letnim, w słoneczne i ciepłe dni. Zimą i jesienią produkcja energii nieco spada, jednak proces jest ciągły. Należy jednak pilnować, aby panele nie zostały zacieniowane lub przykryte – wtedy produkcja energii elektrycznej znacznie spadnie. Dlatego też należy przycinać drzewa oraz krzewy, które mogłyby rzucać cień na instalację.

Czy opłaca się inwestować w panele fotowoltaiczne w Polsce?

Średnie roczne nasłonecznienie ziemi w Polsce wynosi 900 – 1100 kWh/m2. Jest to wynik uśredniony, liczony dla całego kraju i jest on bardzo zbliżony do wyniku uśrednionego dla Niemiec, czyli europejskiego lidera w produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Średnie nasłonecznienie w Polsce umożliwia produkcję roczną w wysokości około 110-150 kWh energii elektrycznej z 1 m2 panela fotowoltaicznego. Sprawia to, że inwestycja w panele fotowoltaiczne w Polsce jest opłacalna.

Jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna?

To, jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna, jest zależne od dwóch podstawowych czynników. Pierwszy z nich to zapotrzebowanie na energię elektryczną w domu. Należy  przeanalizować ze specjalistą informacje na temat tego, ile prądu wykorzystywane jest w gospodarstwie domowym w skali roku. Drugi czynnik to kierunek położenia i nachylenie dachu. Jeśli dach jest wystawiony na stronę południową, to natężenie promieni słonecznych będzie tam większe niż w przypadku jego nachylenia w stronę północną lub zachodnią.

Kiedy zwraca się inwestycja w panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne wbrew pozorom nie wiążą się z koniecznością poniesienia ogromnych wydatków. Instalacje tego typu można zamontować już od około 20 tysięcy złotych i jest w stanie ona zasilić wszystkie urządzenia AGD oraz RTV w standardowym gospodarstwie domowym. W przypadku większych instalacji oczywiście koszty rosną, ale zwrot z inwestycji trwa około 7 lat. Większość producentów udziela aż 25 lat gwarancji na swoje panele, dzięki temu po zwróceniu się nakładów, można  korzystać z systemu jeszcze przez wiele lat bez jakichkolwiek problemów.

Czy instalacja fotowoltaiczna jest naprawdę przyjazna dla środowiska?

Panele fotowoltaiczne pozwalają na pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Ponadto korzystanie z instalacji fotowoltaicznej obniża emisję CO2 do atmosfery, dzięki czemu osoby korzystające z tego rozwiązania przyczyniają się do obniżenia zanieczyszczenia powietrza. Wybierając fotowoltaikę postępuje się więc w sposób nie tylko ekonomiczny, ale także przyjazny dla środowiska.

Jak wygląda rozliczanie z dostawcą energii elektrycznej?

W przypadku rozliczania się na zasadzie Net-billingu prosumenci całe wyprodukowane nadwyżki energii elektrycznej odsprzedają do sieci po cenach rynkowych. Zebrane na specjalnym koncie prosumenckim środki można wykorzystać na zakup energii przez 12 miesięcy od daty ich wprowadzenia. Ewentualne nadpłaty (środki nieużyte w okresie rozliczeniowym) są częściowo zwracane (do prosumenta może wrócić maksymalnie 20% wartości energii zapisanej na koncie w danym miesiącu).

Masz dodatkowe pytania?

Skontaktuj się z nami i umów się na spotkanie!

Wyślij wiadomośćZadzwoń teraz

Enkam Kamil Strumiński
ul. Bolesława Krzywoustego 82-86,
51-166 Wrocław
501 602 037
biuro@enkam.pl